Keçe çalışmaları hakkında bilgi sahip olmak isteyenler ve keçe ile birşeyler yapmak isteyenler için hazırladığımız bu yazı size bir rehber niteliği taşımaktadır. Burada aktarılan bilgiler teknik konuların yanında tecrübelere dayanarak hazırlanmıştır. Keçe ile ilk tanışanlar, aklıllarındaki bir çok sorunun cevabını bu yazıda bulacaklar. Keçe hakkında genel bir bilgiden sonra keçe çalışmaları için gerekli malzemeler ve örnekler sunulmaktadır.

 

Keçe Hakkında Genel Bilgi

 

Keçe çalışmalarında kullanılan keçenin ham maddesi esasen yün lifidir. Ayrıca keçe, tarihin bilen en eski tekstil malzemesidir. Peki keçe kumaş mıdır? Cevabı hayır, çünkü keçe dokusuz yüzey olarak tekstil literatüründe yer alır. Nedeni ise dokuma veya örme gibi sürekli tekrar eden bir yapıda ve eşit yoğunlukta olmamasıdır.

Aslında keçe, keçeleşen liflerin bir yüzey oluşturmasına denir. Keçeleşme ise liflerin çeşitli etkilerle birbiri içerisine geçerek tutunmasıdır. Böylece dağınık ve sağlam olmayan lifler bir araya getirilerek günlük hayatta kullanılabilir hale dönüşmektedir.

Son yüz yıl içerisinde sentetik teknojisinin keşfi ve gelişmesiyle petro-kimya ürünleri doğal liflerin yerini almıştır. Bunda sentetik liflerin maliyet ve kullanım kolaylığı gibi bir çok avantajın etkisi vardır.

Keçe ev tekstili, otomotiv, inşaat, elektronik gibi bir çok alanda kullanılmaktadır. Özellikle son yıllarda ise hobi uğraşıları ve hediyelik eşyalarda kullanımı hızla artmaktadır. Yani keçeyi kullanarak bebek şekerikapı süsü, broş, buzdolabı magneti gibi çalışmalar yapabilirsiniz.

Keçe ile ilgili bir çok çalışma ve ürünleri sitemizde bulabilirsiniz…

Keçe Çalışmaları İçin Gerekli Malzemeler

 

Keçe çalışmalarının esas malzemesi olan “keçe” hakkında kısa bir bilgi edindikten sonra kullanılan kesim, dikim araçları ve gerekli malzemelerin neler olduğu ve bunları nerelerden temin edebileceğiniz resimlerle anlatılacaktır.

1. Keçe

renkli keçelerKeçe çalışmalarını yapacağımız esas malzeme keçe yüzeyidir. Genelde projelerde ve ürün yapımında sentetik keçe kullanılır.

Sentetik keçe kalın ve ince olmak üzere temelde iki çeşittir ve çok sayıda renk bulabilirsiniz. Diğer doğal keçe için yün elyafı kullanılmaktadır.

Bir çok renkte boyanan yünleri iğneleme yöntemiyle üç boyutlu figürler yapmak için kullanabilirsiniz.

Çalışma alanı dar ve zahmetli olan doğal keçe ile az da olsa çalışma yapanlar bulunmaktadır.

Bu yazıda; en çok kullanılan, daha pratik ve ucuz olan sentetik keçe üzerine durulacaktır.

2. Kalıplar

Keçe Kesme Kalıpları

Keçeden bir ürün yaparken yapmak istediğiniz ürünün bir şablonu elinizde olması gerekir. Bu şablonlar çok farklı tür ve özellikte olabilmektedir.

Mesela Sizzix gibi bir kesme kalıbını kullanırsanız doğrudan ilgili şekil kesilerek keçeden çıkarılır. Çoklu üretim keçe çalışmalarında sizzix kalıpları uygun olsa da az sayıda fakat çok çeşit ürün yapabilmek için bu kalıplar çok maliyetli olduğu için her zaman kullanışlı değildir.

Bu bakımdan kağıt kalıpları keçe üzerine sabitleyerek istediğiniz şekli makasla keserek çıkarabilirsiniz.

 

Karton Kalıplar

Kağıt kalıplardan başka daha pratik ve hızlı kesim yapmanızı sağlayan bir kalıp aracı geliştirdik. 

Karton Kalıp olarak hazırladığımız kalıpları yakında sizlere sunmayı planlıyoruz. karton kalıpları kullanarak keçe figürleri çok kolay bir şekilde kesebileceksiniz.

3.Kesim Aletleri

Düz Makas

makas1İster kalın ister ince olsun keçeleri düzgünce kesebileceğiniz en çok işe yarayan alet makastır. Fakat dikkat etmeniz gereken nokta kullandığınız makasın kapasitesidir.

Mesela küçük bir makasla 3mm’lik kalın bir keçeyi kesmek doğru değildir. Çünkü küçük makasla kalın keçe kesmek elinize zarar verebilir ve çok enerji harcamanıza neden olur.

Ayrıca kesiminiz düzgün ve homojen olmaz. Burada önemli bir diğer husus da kullandığınız makasın kalitesi ve ergonomik olmasıdır.

Elinize düzgün oturmayan ve keskin olmayan bir makas sizi keçe keserken çok yoracak ve elinizi ağrıtacaktır.

Kısacası keçe kalınlığı ve sertliğinin yanı sıra keseceğiniz parçanın şekline göre doğru makası tercih etmeniz gerekir.

 

Nakış Makası

 

nakis-makÖzellikle kalıp çıkararak kesim yapacağınız zaman küçük parçaların kesilip çıkarılmasında nakış makası çok işinize yarar. Minik parçaların kıvrımları boyunca kolay bir şekilde makası hareket ettirerek kesim yapmak çok zordur.

Mesela bir çiçek figürü kesmek istiyorsunuz ve çiçek şeklini keçeye çizdiniz ve bunu keçe yüzeyinden keserek çıkarmak istiyorsunuz. Eğer büyük makas kullanırsanız makasın hem boyutu hemde ucunun düz olması sizi çok zorlayacaktır.

Bu bakımdan eğri uçlu nakış makası kullanmak işinizi çok kolaylaştıracaktır.

 

Peki nakış makasının dezavantajı nedir?

Her şeyde olduğu gibi nakış makasının bazı dezavantajları var. Mesela nakış makası kullanarak 3 mm’lik kalın keçe kesmeniz çok zordur.

İlk başta da bahsettiğimiz gibi aslında bu küçük makas olmanın getirdiği bir dezajantajdır. Bu bakımdan kalın keçe ile uğraşanlar -ister hobi amaçlı ister sipariş amaçlı- sizzix gibi hazır kalıp kesme aletlerini kullanmaktadır.

 

Dalgalı Kesen Kumaş Makası

 

Sürfile makası haricinde eğer keçe veya kumaşınızı dalgalı yani tekrar eden yarım daireler şeklinde kesmek isterseniz bu makası kullanabilirsiniz. Yalnız bu makasın temini çok zor.

Ancak yabancı satış sitelerinde bulabilirsiniz fakat fiyatı kargo hariç 45 dolar civarında. Bu makasa benzer ağzı şekilli kesmek için özel oluşturulmuş küçük makasları kırtasiye veya büyük marketlerde bulabilirsiniz.

Bu küçük makaslar sadece kağıt kesme amaçlıdır. Kalın keçeyi kesmeniz imkansız olduğu gibi ince keçe kesiminde de kullanamazsınız.

 

Sürfile Makası

 

6354654Kumaş kenarları dikim esnasında ve son ürün olarak kullanırken ipliklenmemesi amacıyla sürfile makası kullanılmaktadır. Kumaş kenarlarını sürfile makasıyla keserseniz zikzak görünümlü bir kenar elde edersiniz.

Esasen bu amaçla kullanılan sürfile makasını, farklı bir görünüm vermek için keçe çalışmalarında da kullanabilirsiniz.

Döner Kesici (Rotary Cutter)

 

Çok amaçlı döner kesici (rotary cutter) keçe çalışmaları için kullanabileceğiniz bir diğer kesim aletidir. Bu alet kumaş, keçe, vinil gibi yüzeyleri çok kolay bir şekilde kesebilmektedir.

Ancak keçeden yapacağınız ürün, hayvan veya çiçek figürü gibi girintili çıkıntılı bir parça ise döner kesici ile kesmeniz pek mümkün değil.

Rotary cutter ancak geometrik şekillerin veya büyük eğri parçaların kesiminde pratik olmaktadır.

 

Örneğin 10 adet keçeyi üst üste koyarak sadece 3 harekette toplam 30 adet üçgen parça kesebilirsiniz.

En Son Eklenen EvimBenimAtölyem Ürünleri

 

4.Dikiş Araçları

 

İğne

 

dikis-ignesiHepimizin bildiği en çok kullanılan dikiş aracıdır iğne. Kestiğiniz keçe parçalarını birleştirmek veya dikiş efekti vererek hoş bir görünüme kavuşturmak için iğneyi kullanırız.

İğne-iplik dikişin vazgeçilmez parçası fakat keçe dikerken iğne ve iplik seçiminiz önemlidir. El dikişini rahatça yapabilmeniz için orta boy iğne işinizi görecektir.

Fakat kalın keçeyi dikerken çok dikkat etmelisiniz. Çünkü iğneyi keçeden geçerken zorlamak gerekir. Bu da dikkatsiz kullanımda yaralanmalara yol açabilir.

Ayrıca dikiş ipliği olarak nakış ipliği kullanmalısınız. Böylece hem sağlam hem de güzel dikiş efektli bir dikim yapmış olursunuz. Eğer dikişinizin görünmesini istemiyorsanız ince sentetik veya pamuk iplik tercih edebilirsiniz.

Yalnız çalıştığınız keçe ürün yıkanması gerekebilecek bir ürünse pamuk iplik kullanmayın. Aksi takdirde yıkama sonrası pamuk iplik çekme yapabilir ve ürününüz düzgünlüğünü yitirerek büzgülü görünebilir.

 

Dikiş Makinesi

 

singer-dikis-makEğer evinizde bir dikiş makineniz varsa keçe çalışmalarınızı dikiş makinenizle de dikebilirsiniz. Özellikle el dikişinin yorucu olması ve el dikişinin homojen olmaması bakımından makine ile dikmek tercih sebebidir.

Dikiş adımını, dikiş genişliğini makinenizde ayarlayarak çok düzgün dikişler elde edebilirsiniz. Eğer keçe ürünlerinden sipariş alıyorsanız makinede dikmek size hız kazandıracaktır.

İplik seçiminde el dikişinden farklı olarak dikiş ipliği kullanmalıyız. Fakat aynı el dikişinde olduğu gibi sentetik iplikleri tercih etmek yıkama sonrası çekme yapmaması açısından önemlidir.

Makinede bazı ürünleri düz dikebileceğiniz gibi bazı ürünleri de zikzak dikmeniz görünüm ve estetik açısından daha iyi olacaktır.

 

5.Yapıştırma Malzemeleri

 

Keçeleri birbirine veya keçeye başka bir malzeme yapıştırmak için sıcak silikon kullanabilirsiniz. Soğuduktan sonra sertleşen silikon keçe birleştirmede çok kullanışlı bir malzeme. Tabancasıyla beraber silikon çubukları hırdavat malzemesi satan yerlerin yanı sıra el işi malzemesi satan yerlerde de bulabilirsiniz.

Kumaş Yapıştırıcısı

Keçe yüzeylerin birbirine sağlam bir şekilde tutunması için guterman tarzı yapıştırıcılar kullanabilirisiniz. Hobi malzemeleri satan yerlerde bulabilirsiniz.

Keçe parçalarının dikim ön hazırlığı için geçici yapıştırılması amacıyla kullanılır. Pritt tarzı bu yapıştırıcıları kırtasiyelerde rahatlıkla bulabilirsiniz.

6.Diğer Malzemeler

Boncuk

Siyah boncuk göz dikmek için diğer renkli boncuklar ise süsleme amaçlı kullanılabilir. Hobi malzemeleri ve tuhafiye dükkanlarından satın alabilirsiniz.

Magnet

Keçe ürünlerinin buzdolabı süsü olarak kullanılması için magnet eklenmelidir. Özellikle son yıllarda yaygınlaşan neodyum magnetler daha küçük olmasına rağmen daha güçlü yapıdadır. Bu bakımdan neodyum magnetler bebek şekerleri içinde kullanılabilir. Bazı elektronikçilerde ve hobi malzemeleri satan yerlerde bulabilirsiniz.

Kurdele

Fiyonk yapımı gibi süsleme amaçlı kullanılabilir. Tuhafiye dükkanlarında bulabilirsiniz.

Broş İğnesi

Yaka broşları için keçe ürünün arkasına eklenir. Hobi malzemeleri satan yerlerde bulabilirsiniz.

Elyaf

Dolgulu ürünlerde dolgu malzemesi olarak sentetik elyaf kullanılır. Genellikle yastık amaçlı kullanılan elyafları yorgancılarda bulabilirsiniz.

Anahtarlık Aparatı

Keçe çalışmalarında anahtarlık amaçlı ürünler için kullanılır. Hobi malzemesi veya hırdavat tarzı eşyalar satan yerlerde bulabilirsiniz.

Allık

Fil, zürafa gibi keçe bebek şekeri magnetlerin yanaklarında ve kulak içi gibi yerlerde pembeleştirme amaçlı allık kullanabilirsiniz. Makyaj malzemesi satan yerlerden temin edebilirsiniz.

Lavanta

Lavanta keseleri içlerinde güzel ve kalıcı koku vermesi amacıyla kullanılır. Aktarlarda lavanta bitkisini rahatlıkla bulabilirsiniz.

Renkli Kağıt

Renkli el işi kağıtlarını keçe ürünlerinizi paketlemede kullanabilirsiniz. Kırtasiyelerde bulabilirsiniz.

Tel Zımba

Ürün paketleme işleminde etiketi pakete ve el işi kağıdına sabitlemede tel zımba tercih edebilirsiniz. Zımba ve yedek telleri Kırtasiyelerde bulabilirsiniz.

Delgeç

Kağıt dosyalama amaçlı kullanılan delgeci yani delikli zımbayı minik keçe daireler oluşturmak için de kullanabilirsiniz. Özellikle keçe hayvanların beneklerinin yapımında işinizi çok kolaylaştıracaktır. Delgeci kırtasiyelerde kolaylıkla bulabilirsiniz.

Çöp Şiş

Çubuklu bebek şekerleri yapımında çöp şiş kullanılır. Marketlerde plastik tabak, bardak ürünleri reyonunda bulabilirsiniz.

Şeffaf Poşet

Ürün paketleme işleminde etiketi pakete ve el işi kağıdına sabitlemede tel zımba tercih edebilirsiniz. Zımba ve yedek telleri Kırtasiyelerde bulabilirsiniz.

Taç Metali

Lohusa tacı yapımında kullanılır. Hobi malzemesi satan yerlerde bulabilirsiniz.

Cetvel

Düz Cetvel
Lavanta keseleri yapımında kumaşın çizilmesi ve el işi kağıtların paket için hazırlanılmasında kullanılır. Kırtasiyecilerden temin edebilirsiniz.
Şablon Cetveli
Keçe üzerine yuvarlak, kare, dikdörtgen gibi parçaların çizilmesi için şablon cetveli kullanabilirsiniz. Bu cetveli internet satış sitelerinden ve kırtasiyecilerden temin edebilirsiniz.

Tül

Ürünlerin paketlenmesinde kullanılır. Hobi malzemesi satan yerler ve kumaşçılarda bulunur.