Keçeden Harf Yapımı: Resimli, Videolu Anlatım

keçe harf seti, keçeden harfler

 

Keçe çalışmaları ile uğraşanlar veya yeni başlayanlar için belki de en önemli konulardan biri keçenin istenilen şekilde nasıl kesileceğidir.

Bu yazımızda, özellikle çok kullanılan ve keçe projelerinde kişiye özel olmayı sağlayan keçeden yazı yazmak için keçeden harf yapımı aşamalarını detaylı bir şekilde size sunuyoruz.

 

Keçeden harf veya size özel isim hazırlanır!

 

Eğer siz de aşağıdaki soruları soran ve bu konuları arayan biriyseniz, doğru yerdesiniz!

 

 • Keçe harf nasıl yapılır
 • Keçe harfler nasıl kesilir
 • Keçeden harf kesimi nasıl yapılır
 • Keçeden harfler nerede satılır
 • Keçe harf kalıpları
 • Keçe harf kesici
 • Keçe için harf şablonu

 

Özellikle son yıllarda yaygınlaşan keçe süslemelerini bir çok insan ilgiyle takip ediyor.

Keçenin kendine has yumuşak dokusu ve keçe fiyatlarının ucuz olması nedeniyle el yapımı çalışmaların, projelerin esas malzemesini oluşturuyor.

Bu yazımızın konusunu oluşturan keçe harflerin bir çok kullanım alanı mevcut. Mesela keçeden harfleri; bebek odası kapı süslerinde, lohusa taçlarında, bebek tişörtlerinde, lohusa broşlarında, keçe bebek şekeri modellerinde sıklıkla görürsünüz.

Keçe harfler, yukarıda bahsedilen ürün veya projelerde o ürün veya projenin kişiye özel olmasını sağlar. Yani bebeğiniz için yaptırmak veya yapmak istediğiniz bir kapı süsünün üzerinde keçe dolgulu veya dolgusuz harflerden bebeğinizin ismi yazması o ürünü sıradan olmaktan çıkarır. Mesela keçeden harfleri kullanarak hamile kadınlar kendilerine lohusa tacı veya lohusa broşu yapabilirler.

Şimdi gelin “kişiye özel tasarım” özelliği katan keçe harf kalıpları yapımını başlıklar altında birlikte öğrenelim.

 

Keçe Harf Kalıpları Çıkarma ve Kesme Yöntemleri

 

“Keçeden harf nasıl yapılır” sorusunun cevabı aslında “keçe harf kalıpları nasıl çıkarılır” sorusunun cevabında saklı. Yani keçeden harf kesmek için öncelikle gerekli olan harf kalıbını çıkarmak.

“Keçeden harf kalıpları nasıl çıkarılır” ve “keçe harfler nasıl kesilir” tüm detaylarıyla adım adım öğrenelim.

1. Bilgisayar Ekranı Kullanarak Keçe Harf Kalıbı Çıkarma

 

Keçe için harf kalıbı çıkarmanın en basit en az maliyetli yöntemi ekrandan kopyalayarak harf kalıbı çıkarmaktır. Öyle ki tek maliyet herkesin evinde elinin altında bulunan bir kağıt ve bir kalem.

Öncelikle kullanacağımız kağıdın özelliğinin çok önemli olmadığını belirtelim. Sadece kalın özel kağıtlardan olmasın yeter.

Mesela bir beyaz A4 kağıdı olabileceği gibi normal defter kağıtları (düz, kareli, çizgili) da bu iş için uygundur.

Özellikle teksir/saman kağıtları kalıp çıkarmada biçilmiş kaftan diyebiliriz. Çünkü teksir kağıtları hem ucuz hem de samandan yapıldığı ve geri dönüşümü olduğu için çok çevreci bir ürün.

 

Lütfen israf etmeyelim, çevremizi koruyalım!

 

Eğer elbise dikiş işleriyle uğraşıyorsanız patron kalıplar muhakkak çıkarıyorsunuzdur. Patron kalıbını çıkarırken kullanmadığınız artan parçaları da keçe için şablon çıkarmada kullanabilirsiniz.

 

Evet, kullanacağımız malzemelere dair bir giriş yaptıktan sonra gelelim bilgisayar ekranı yani monitör kullanarak nasıl harf kalıbı çıkaracağımıza…

Kağıdınızı alıp bilgisayarınızın ekranı üzerinde bir elinizle tutun ve diğer elinizle de kalemi kullanarak arka planda görünen harflerin çizgi yerlerinden çizin.

Güzel bir şablon çıkarmak için burada dikkat etmeniz gereken önemli bir konu var. Elinizdeki kalemi hiç kaldırmadan çizgileri takip etmeye çalışmayın ve kalemi bastırarak kullanmayın. Kılavuz çizigileri üzerinde hafif bir dokunuşla kesik kesik çizgiler çizerek ilerleyin. Sonuçta bu çizim sizin için sadece bir şablon.

Ekran üzerinde hafif çizgilerle oluşturduğunuz bu taslağı masanızın üzerine koyarak daha düzgün ve temiz bir hale getirin. Yapmak istediğiniz bütün harfleri bu şekilde ekrandan çizerek kolayca ücretsiz keçe harf kalıbı çıkarabilirsiniz.

 

2. Tablet veya Akıllı Telefondan Keçe Harf Kalıbı Çıkarma

 

Yukarıda bahsettiğimiz bilgisayar ekranı gibi kalıp çıkarmada tablet ve cep telefonu ekranını da kullanabilirsiniz. Bu gibi teknolojik cihazları kullanmanın en önemli avantajı çizimin ölçülendirilebilir olmasıdır. Yani kesmek istediğiniz keçeden harflerin boyutlarını kendiniz ayarlayabilirsiniz.

Bunun için yapmanız gereken kesmek istenilen harfi akıllı telefon veya tabletin ekranında istenilen büyüklüğe getirmek -ölçmek için cetvel kullanın- ve üzerine kağıt koyarak ekrandan kağıda taslağı aktarmak.

Ancak akıllı telefonlar ve tabletler dokunmatik oldukları için ekran üzerinde kağıdı tutarken parmaklarınızı dokunmatik sistem algılayarak ekran boyutunda değişmeler meydana gelebilir. Bu dezavantajın önüne geçmenin en güzel yolu eldiven kullanmaktır. Bu sıcak yaz günlerinde eldiven de nereden çıktı demeyin:)

Size bir ipucu: Ekran kullanarak başka bebek mevlüt şekerleri, nikah şekerleri gibi süslerin kalıplarını da çıkarabilirsiniz!

 

3. Yazıcıdan Çıktı Alarak Keçe Harf Kalıbı Çıkarma ve Kesme

 

Bu yöntemde harf kalıplarını yazıcıdan çıktı alarak keçeden harf kesiyoruz. İhtiyaç duyacağınız malzemeler şunlar:

 • Yazıcı
 • A4 kağıt
 • Toplu iğne veya tel zımba
 • Makas
 • Keçe

Harf kalıpları resmini yazıcınızdan A4 kağıda çıktı alın ve bu kağıdı kesmek istediğiniz keçe parçasının üzerine sabitleyin.

Kağıt şablonu keçe üzerine sabitlemek için toplu iğne, tel zımba kullanabilirsiniz. Bu işlemden sonra keskin makasınızı elinize alın ve harfleri çizgilerinden keserek çıkarın.

 

4. Hazır Kartondan Keçe Harf Kalıbı Kullanarak Kesme

 

Yukarıda bahsedilen önceki yöntemleri kullanmak görüldüğü üzere bir miktar iş gücü, maharet ve zaman gerektiriyor. Bu dezavantajları keçe çalışmaları yapmak isteyenler için ortadan kaldıracak bir ürün geliştirdik.

 

Hazır keçe harf kalıbı kimler için?

Özellikle çalışan bir bireyseniz ve bu keçe harf kalıplarını çıkarmak için yeterli vaktiniz yoksa bu kartondan keçe harf kalıpları tam size göre.

Kalıp çıkarma için vakit ve iş gücü bakımından sorunu bulunmayan ancak bir an önce keçe harflerden ürünler ortaya çıkarmak isteyenler de kalıpları kullanabilir.

Bu kalıpları kullanarak evde çocuğunuz için kapı süsleri, isim yazılı broş ve taçlar yapmanın yanı sıra hafta sonu aile içi keyifli bir keçe harf kesme etkinliği de yapabilirsiniz.

Eğer keçe projelerini yapmak hoşunuza gidiyorsa bu hobinizi para kazanmaya dönüştürebilirsiniz. Bir çok ebatta harflerin yer aldığı hazır keçe harf kalıpları sayesinde kişiye özel keçe ürünler yaparak sipariş alabilirsiniz.

Kısacası bu kalıplar; hem kişisel kullanım hem de evde iş yaparak para kazanmak isteyen kişiler için hazırlandı

Hazır karton kalıpların içeriğinde neler var?

Hazır keçe harf setinde sizlere tam “182″ adet harf sunuyoruz. Alfabenin 26 harfi ve herbir harften tam 7 farklı ebatta kalıp hazırladık. Eksik kalan i,ş,ü harfleri için nokta şeklini veren bir daire parçası ekledik. Bunu setin içindeki noktasız harflere uygulayarak kesim yapabileceksiniz.

7 farklı boydaki harf kalıpları sayesinde çok geniş bir aralıkta farklı boyutlarda keçe harfler kesebileceksiniz.

Hazır karton kalıpla keçe kesimi nasıl yapılır?

Keçe için hazır harf seti yani keçe harf kalıpları ile muntazam kesim yapabilirsiniz. Unutmayın güzel bir keçe ürün için ilk önemli şey keçeyi güzel kesmektir. Hazır kalıplarla nasıl kesildiğini göstermek için hazırladığımız bu videoyu mutlaka izleyin.

Türkçe karakterlerle beraber 29 çeşit renk renk 1,5 -2 cm harfleri çok uygun fiyata satın almak için resme tıklayın!

İstediğiniz ismi/yazıyı bitişik tek parça tasarlayıp keçeden kesiyoruz. İster ince, ister kalın 3 mm keçeden keserek adresinize gönderiyoruz.

Bu yazımız hakkındaki görüşlerinizi ve keçe harf kalıpları çıkarma, kesme yöntemlerine ekleyeceğiniz bir yöntem ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum kısmına yazın. Fikirlerinizi sabırsızlıkla bekliyoruz…

 

 1. yasemin diyor ki:

  Merhabalar, vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkürler. Ancak merak ettiğim bir nokta var. Bu kalıpları hazırlarken kullanmış olduğunuz yazı stili nedir acaba?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir